LPS TÂRGU-MUREȘ UNDER 17, VICECAMPIOANĂ A ROMÂNIEI LA FOTBAL

Echipa de fotbal Under 17 a Liceului cu Program Sportiv “Szasz Adalbert” din Târgu-Mureș a devenit vicecampioană națională la fotbal, după ce a terminat pe locul secund la turneul final al Campionatului Național, desfășurat la Mogoșoaia. În finala competiției, formația târgumureșeană a pierdut, cu scorul de 8-2, în fața echipei Dinamo București, golurile LPS-ului fiind marcate de Demeter Attila (min. 63) și Cristian Michi (min. 82). În ultimul act, LPS Târgu-Mureș a evoluat în următoarea formulă: Toth -Nicola (cpt.), Al. Trifan (min. 46 Lukacs), Sămărghițan (min. 32 Michi), Onețiu, Zolyoni (min. 46 Pogăcean), Șt. Trifan (min. 75 Miklos), Szasz, Varga, Bako și Demeter (min. 66 Malnasi). Locul al treilea și medaliile de bronz au revenit echipei Kinder Constanța, grupare pe care mureșenii au învins-o în semifinale cu 5-0. Constănțenii s-au impus în finala mică în fața formației Juventus Timișoara, cu 7-3. LPS “Szasz Adalbert” Târgu-Mureș, pregătită de antrenorii Claudiu Șomfălean, Kristaly Hunor și Alexandru Aldea, s-a calificat la turneul final, după ce a câștigat în prima fază Campionatul județean, iar apoi a trecut, pe rând, de FK Miercurea Ciuc, cu 5-1 (faza interjudețeană), de CSS Botoșani, cu 1-0, LPS Iași, cu 2-1 și de Progresul Năsăud, cu 8-1 (turneul semifinal zona 1).