“ARDE” BĂNIA! ULTRAȘII FC U CRAIOVA, SHOW TOTAL DUPĂ ULTIMUL MECI ÎN LIGA 2!

FC U Craiova 1948 a promovat în Liga 1, iar ultrașii olteni au făcut spectacol la finalul ultimului meci, 0-0 cu Dunărea Călărași, pe “Ion Oblemenco”. Craiova va avea două echipe în Liga 1 începând din sezonul 2021/2022. FC U Craiova 1948, echipa lui Mititelu, a promovat după ce a câștigat sezonul din Liga 2. La finalul partidei cu Dunărea Călărași (0-0), oltenii au primit trofeul și au sărbătorit pe gazon, iar suporterii au făcut show în afara stadionului. Ultrașii olteni au cântat, au aprins torțe și fumigene. Au afișat și un banner de susținere pentru Eugen Trică, antrenorul care a promovat echipa, despre care s-a scris că ar putea fi înlocuit de Adrian Mititelu. “Cu Trică în prima ligă!” a fost bannerul expus de fani în afara stadionului. FC U Craiova 1948 a pornit de jos, din Liga a 5-a, iar la finalul acestui sezon au obținut promovarea în Liga 1.

SIMONA HALEP SE MENȚINE PE LOCUL 3 WTA. PE CE POZIȚII SE AFLĂ CELELALTE ROMÂNCE ÎN IERARHIA MONDIALĂ

Simona Halep se menține pe locul 3 WTA, cu 6.520 de puncte, după australianca Ashleigh Barty, ocupanta locului 1, și după japoneza Naomi Osaka. Primele zece locuri ale clasamentului WTA sunt ocupate, la fel ca săptămâna trecută, de următoarele jucătoare: 1. Ashleigh Barty (Australia) - 10.175 de puncte; 2. Naomi Osaka (Japonia) - 7.461; 3. Simona Halep (România) - 6.520; 4. Arina Sabalenka (Belarus) - 6.195; 5. Sofia Kenin (SUA) - 5.865; 6. Elina Svitolina (Ucraina) - 5.835; 7. Bianca Andreescu (Canada) - 5.265; 8. Serena Williams (SUA) - 4.821; 9. Iga Swiatek (Polonia) - 4.435; 10. Karolina Pliskova (Cehia) - 4.345. Celelalte jucătoare române din Top 200 WTA au avut următoarele evoluții în ierarhie: Sorana Cîrstea a coborât trei locuri și se află pe 61, cu 1.284 de puncte; Patricia Țig a coborât două poziții, până pe locul 63, cu 1.264 de puncte; Irina-Camelia Begu se menține pe locul 74, cu 1.104 puncte; Ana Bogdan a coborât un loc și este pe 102, cu 820 de puncte; Irina Bara a coborât un loc și se află pe 121, cu 691 de puncte; Jaqueline Cristian a coborât de pe locul 151 pe 152, cu 529 de puncte; Mihaela Buzărnescu a urcat șase poziții, până pe locul 173, cu 425 de puncte; Elena Gabriela Ruse a coborât de pe locul 170 pe 174, cu 424 de puncte; Monica Niculescu a coborât de pe locul 173 pe 175, cu 417 puncte.

UN CÂȘTIGĂTOR AL LIGII CAMPIONILOR VINE ÎN ȘTEFAN CEL MARE! DINAMO ÎȘI CONSTRUIEȘTE O ECHIPĂ DE TOP LA HANDBAL

CS Dinamo a anunțat transferul interului stânga Christian Dissinger (29 de ani). Germanul a câștigat Liga Campionilor în 2019 cu Vardar, formație la care a evoluat în ultimii trei ani. Campionii de la Dinamo dau lovitură după lovitură pe piața transferurilor. După Cedric Sorhaindo și centrul tunisian Kamel Alouini, “câinii” au obținut semnătura lui Christian Dissinger. Campion european în 2016 și medaliat cu bronz la Jocurile Olimpice de la Rio, internaționalul german va evolua în următorii doi ani în Ștefan cel Mare. Dinamo a transferat un câștigător al Ligii Campionilor, campion european cu naționala Germaniei și medaliat cu bronz la Jocurile Olimpice. Pe lângă cele trei transferuri răsunătoare, Dinamo poate da lovitura și pe banca tehnică. Xavier Pascual (53 de ani), cel mai bun antrenor din Liga Campionilor în acest sezon, este gata să plece de la Barcelona. Planurile antrenorului spaniol, de a pleca de la catalani, se pare că au ca fundament negocieri avansate pentru a reveni în România. Pascual ar putea prelua din nou prima noastră reprezentativă. Mai mult, se pare că Pascual ar fi fost atras și prin propunerea de a o antrena în paralel și pe Dinamo, susțin cei de la AS.

SURPRIZĂ URIAȘĂ ÎN HANDBAL! FORMAȚIA ÎNFIINȚATĂ ACUM DOI ANI A CÂȘTIGAT TITLUL ÎN RUSIA

ȚSKA Moscova este noua campioană a Rusiei la handbal feminin. Formația antrenată de Olga Akopyan, fosta jucătoare de la Dinamo Volgograd, a câștigat playoff-ul după o finală cu Rostov Don. Deși a pierdut meciul retur cu 29-26, ȚSKA Moscova a cucerit trofeul după ce în manșa tur s-a impus cu 30-23. Cu scorul general de 56-52, ȚSKA a devenit noua campioană, sărbătorind primul titlu din istorie, la numai doi ani de la înființare. În cele 22 de etape din sezonul principal, ȚSKA Moscova a fost a doua după Rostov Don, care a terminat campionatul regulat neînvinsă și cu maxim de puncte, ceea ce face ca surpriza să fie cu atât mai mare. Noua campioană a Rusiei a participat în premieră în Russian Super League în sezonul 2019-2020. Una dintre jucătoarele de la ȚSKA, Olga Gorshenina ar urma să joace din stagiunea viitoare în România, la SCM Râmnicu Vâlcea. ȚSKA a mutat însă la capitolul veniri și a obținut semnăturile jucătoarelor Ana Gros și Karina Sabirova.

CS IERNUT - CS OCNA MUREȘ 4-5 (2-2), ÎN RETURUL BARAJULUI DE MENȚINERE / PROMOVARE ÎN LIGA 3

CS Iernut nu a reușit promovarea în Liga 3 la fotbal. Duminică, 23 mai, iernuțenii au primit vizita echipei CS Ocna Mureș în manșa retur a barajului de menținere / promovare în Liga 3. CS Iernut a pierdut cu scorul de 4-5 (2-2), după ce în jocul tur ocnamureșenii au câștigat 3-0, la “masa verde” (pe teren 3-1). Meciul a fost unul spectaculos, cu răsturnări de situație, un joc în care nu a mai contat scorul, cu schimbări de situație pe tabelă: 1-0, 1-2, 3-2, 3-4 și 4-5! În final, ambele echipe au rămas în inferioritate, ambele echipe având câte un eliminat pentru cumul de avertismente: I. Chețan (90) și Guț (90+3).