BASCHET - Victorie importantă obţinută de BC Mureş 2 în Liga 1!

Formaţia BC Mureş 2 a învins luni, 19 ianuarie, în Sala Sporturilor din Târgu-Mureş, echipa CSU Ştiinţa Bucureşti cu 68-65 (16-23, 16-16, 23-9, 13-17). Partida a contat pentru etapa a 15, Liga 1 la baschet masculin, Grupa C. După un prim-sfert mai puţin reuşit din partea elevilor lui George Trif, în actul secund tigrii au început să recupereze treptat handicapul, scor la finalul primei reprize 32-39. După pauză mureşenii au revenit mult mai hotărâţi de la vestiare, şi datorită unei apărări mult mai exacte au reuşit să egaleze, şi chiar au şi preluat conducerea pe tabelă. Chiar dacă tigrii noştrii aveau +7 pe tabelă, nimeni nu se aştepta la un ultim sfert lejer. Ultimele minute ale jocului au fost pline de emoţii, oaspeţii trecând de mai multe ori pe lângă egalare, dar apărarea mureşeană a fost la post. Elevii lui George Trif de la BC Mureş 2 îşi trec în palmares o victorie importantă împotriva unei pretendente la calificarea în LNBM. Formaţia BC Mureş 2 este deja calificată în semifinalele campionatului pentru echipele satelit ale formaţiilor din LNBM. Au marcat pentru BC Mureş 2: Engi - 20 (3x3), Bölöni - 13 (1x3), Oprea - 11, Rasty - 7 (1x3), Ţibârnă - 6, Barabási - 6 (1x3) şi Jakab - 5 (1x3).