Victorie într-o atmosferă de Champions League!

Liviu Ciobotariu şi băieţii săi au bifat a 8-a victorie a returului. Seria de 19 etape de invincibilitate ale Craiovei a fost întrerupă la Târgu-Mureş. ASA a câştigat cu 2-1 şi s-a apropiat la 2 puncte de liderul Steaua, după etapa 26-a. După 13 minute, gazdele au cerut penalty când Manolov a scăpat singur în careul oltenilor şi a fost incomodat de Frăsinescu. Bumba a avut prima mare ocazie a lui ASA, dar Bălgrădean l-a blocat bine pe mijlocaşul de 21 de ani. Şi oaspeţii au cerut un penalty în minutul 26, după un duel între Voiculeţ şi Madson. Prima parte s-a terminat prost pentru echipa lui Cârţu şi Săndoi. Zicu a marcat în prelungiri cu o super execuţie de la 25 de metri. După reluare, Târnăcop a încercat şi el un şut de la distanţă, dar Stăncioiu a respins cu un polnjon de senzaţie. Intrat în locul primului marcator, Zicu, Ousmane N'Doye a dublat avantajul gazdelor la prima atingere. În ultimul minut al timpului regulamentar, Herghelegiu a redus din diferenţă. Oltenii au alergat după egalare în prelungiri, dar Nuno Rocha a fost blocat de Stăncioiu. Ultima fază a meciului a fost din nou contestată de olteni. Craiova a cerut penalty când Feussi a respins din faţa lui Herghelegiu. S-a terminat însă 2-1 pentru gazde. Acum, noi avem 11 etape fără înfrângere. Un stadion arhiplin în delir a făcut valuri. Felicitări tuturor! Pentru ASA Târgu-Mureş au evoluat: Stăncioiu - Feussi, Ivan Gonzalez, Bejan, Sepsi - Gorobsov, Voiculeţ - Zicu (64-Ndoye), Goga (85-Szekely), Bumba (57-Hora) - Manolov. Cu această victorie ASA a acumulat 55 de puncte, iar liderul are 57. Iată şi celelalte rezultate consemnate în etapa a 26-a, Liga1: U Cluj-Napoca - CFR Cluj 1-0, Concordia Chiajna - CSMS Iaşi 2-1, Dinamo Bucureşti - Rapid Bucureşti 2-0, FC Braşov - FC Botoşani 0-1, Astra Giurgiu - Steaua Bucureşti 0-0, Oţelul Galaţi - Pandurii Tg. Jiu 0-2, Ceahlăul Pt. Neamţ - Gaz Metan Mediaş 0-0 şi Petrolul Ploieşti - Viitorul Constanţa 1-2. În următoarea etapă ASA Târgu-Mureş întâlni în deplasare formaţia CFR Cluj, vineri 17 aprilie, de la ora 20.30.