City'us Târgu-Mureș pierde primul duel

Marți seara, în Sala Sporturilor din Târgu-Mureș formația City'us a pierdut primul meci al Finalei Ligii 1 la futsal, 7-8 cu FK Od. Secuiesc, după executarea loviturilor de departajare. La finalul timpului regulamentar și după două reprize de prelungiri, scorul era egal, 1-1. Golurile au fost înscrise de Nicușan (min. 36) și Mihaly (min. 34). La loviturile de 6 metri, pentru City'us Târgu-Mureș au înscris Mimi Stoica, Răducu, Gherman, Dobre, Ruxandari și Al-Ioani, iar pentru oaspeți Mihaly, Szabo, Szocs, Csoma Ferenc, Miklos, Klein și Kovacs. Singura lovitură ratată a fost cea executată de Carlao. Partida a fost una echilibrată, cele două formații apărându-se excelent, cu doi portari în zi de grație. Din păcate, din nou, City'us a ratat ocaziile importante de gol, atât în timpul regulamentar, cât și prelungiri. Tot așa de adevărat este că oaspeții puteau câștiga jocul la ultima fază din timpul suplimentar, Carlao având o intervenție senzațională. La loviturile de departajare, o reală loterie în futsal, prima mică greșeală a fost plătită. După 6 serii de lovituri transformate, Carlao a trimis mingea în bară, iar Kovacs a adus victoria pentru oaspeți.

Meciul 2 este programat la Od. Secuiesc, în data de 26 mai. Până atunci, cele două formații se vor înfrunta, marți, 19 mai, de la ora 20.15, tot la Od. Secuiesc, în semifinalele Cupei României. City'us are nevoie acum de două victorii, pe terenul adversarei pentru a intra în posesia medaliilor de campioni. Este greu, dar nu imposibil, echipa având nevoie acum de adevărate caractere. Jocurile se vor câștiga cu multă muncă, sacrificiu și dăruire.