„U" Cluj a câştigat trofeul „Costin Laurean" la fotbal

Formaţia U Cluj-Napoca a câştigat ediţia a II-a a trofeului "Costin Laurean", competiţie la care au participat 8 echipe, printre care şi selecţionatele României U15 şi U16. În finala turneului, U-Cluj a învins selecţionata U16, după executarea loviturilor de departajare, scorul după timpul regulamentar fiind 0-0. În finala mică, Concordia Chiajna a trecut de Atletico Bucureşti, tot după penalty-uri, 4-3. În finala locurilor 5-6, Dinamo Bucureşti a învins cu 2-1 pe LPS Banatul, iar în finala locurilor 7-8, selecţionata României U15 a învins pe ASA Târgu-Mureş, după 2-2 la finalul timpului regulamentar şi 5-4 la lovituri de departajare. Aşadar, clasamentul final arată astfel:

1. U Cluj-Napoca; 2. România U16; 3. Concordia Chiajna; 4. Atletico Bucureşti; 5. Dinamo Bucureşti; 6. LPS Banatul; 7. România U15; 8. ASA Târgu-Mureş (antrenor Adrian Pop)

La festivitatea de premiere au fost acordate cupe tuturor echipelor participante, diplome şi medalii tuturor jucătorilor. Oaspeţii competiţiei au apreciat la superlativ excelenta organizare. Au fost acordate şi distincţii speciale: cel mai bun jucător al turneului - Dragomir (România U16), golgheter - Haba (ASA Târgu-Mureş), iar cel mai bun portar - Costache (Chiajna). Iată şi rezultatele complete ale turneului:

Finale:

Locurile 1-2: România U16 - U Cluj 0-0 (3-4 lovituri de la 11 metri)

Locurile 3-4: Atletico Bucureşti - Concordia Chiajna 1-1 (3-4 lovituri de la 11 metri)

Locurile 5-6: Dinamo Bucureşti - LPS Banatul 2-1

Locurile 7-8: ASA Târgu-Mureş - România U15 2-2 (4-5 lovituri de la 11 metri)