Calificare fără stress în Cupa României

ASA Târgu-Mureş s-a calificat în optimile de finală ale Cupei României, după victoria cu 4-1 în faţa formaţiei Bucovina Pojorîta. Golurile echipei ASA au fost înscrise de Manolov (1, 72), Gabi Mureşan (31) şi Axente (83). Pentru echipa gazdă a punctat Cainari, în ultimul minut de joc. În prima repriză, la scorul de 1-0 pentru roş-albaştrii, Bucovina a ratat o lovitură de la 11 metri, mingea fiind trimisă peste poartă. Primul gol a venit chiar în debutul meciului, Manolov învingându-l pe portarul gazdelor cu un şut din interiorul careului. În minutul 14, gazdele primesc o lovitură de penalitate, dar Buhăcianu trimite peste poarta lui Viciu. ASA îşi majorează avantajul în minutul 30, prin Gabi Mureşan, cu o reluare fără speranţe pentru defensiva adversă. În repriza secundă, tîrgumureşenii au preferat să conserve avantajul, dar au mai punctat de încă 2 ori, prin Manolov, în minutul 72, după ce îl driblează şi pe portarul gazdelor şi Axente, minutul 83, cu un şut puternic de la aproximativ 15 metri. În ultimul minut, cei de la Bucovina înscriu golul de onoare, cu un şut precis în vinclu, de la 20 de metri. Rezultat final, Bucovina Pojorîta - ASA 1-4 şi calificare pentru roş-albaştrii în faza următoare. Pentru ASA au evoluat: Viciu - Velayos, Bejan (46-Dedov), Balaur (19-Golanski), Balic - Hanca, Mureşan (77-Candrea), Brandan, Borza - Axente, Manolov. Joi, de la ora 16.30, pe Trans-Sil, ASA 2 va întâlni pe Concordia Chiajna, tot în 16-imile Cupei. Intrarea spectatorilor este liberă.