Under 17: România - Croaţia 2-2, într-un meci amical

Reprezentativa Under 17 a României a remizat 2-2, marţi, la Paleu, lângă Oradea, într-un meci disputat în faţa selecţionatei similare a Croaţiei. Pentru această partidă de verificare antrenorul Adrian Boingiu a folosit următorii jucători: Iliescu - Haruţ, Pădureţ (57 Chifu), Dima, Podină (57 Neciu) - Boboc (79 Cherteş), Wieland (68 Gheorghe) - Ganea, (57 Kim), Măţan (72 Drăghiceanu), Micovschi (63 Berci) - Sîntean (63 Moldoveanu). La pauză, oaspeţii au condus cu 1-0 prin golul marcat de Kulenovic în minutul 40+1. La reluare, „tricolorii" au întors rezultatul prin reuşitele lui Sîntean, minutul 50, şut din apropiere după bara lui Micovschi, şi Podină, minutul 55, „cap" după un corner executat de Micovschi. Croaţia a egalat scorul pe tabelă prin Kuze în minutul 72. Meciul revanşă al reprezentativelor U17 România - Croaţia este programat joi,1 octombrie, de la ora 11.00, tot la Paleu. Reprezentativa pregătită de Adrian Boingiu va juca, în perioada 24-29 octombrie 2015, în calificările pentru UEFA Under 17 Euro 2016, ce va fi găzduit de Azerbaijan. „Tricolorii" fac parte dintr-o grupă alături de Ungaria (gazda turneului de calificare), Georgia şi Slovacia. La Turul de Elită, ultima rundă înaintea turneului final, se califică primele două clasate din fiecare grupă plus 5 din 13 ocupante ale locurilor 3.