City'us Târgu-Mureș a ratat calificarea în Elite Round

Nici cele două variante din trei nu au fost suficiente pentru calificarea echipei City'us Târgu-Mureș în Elite Round, între primele 16 echipe ale continentului. Cu o echipă mult mai masivă, disciplinată, bine organizată, Kharkov a reușit să se impună la Târgu-Mureș în ultimul joc din grupa a 3-a de Main Round și să obțină calificarea. Debutul jocului a fost excelent pentru noi. În secunda 14, Mimi Stoica deschidea scorul pentru City'us. Până la pauză, însă, oaspeții înscriu de 3 ori. La primul, Carlao a scăpat mingea în poartă, la al doilea defensiva noastră a fost neatentă la o fază fixă, iar șutul de la aproximativ 10 metri a fost imparabil, iar la ultimul, Carlao a respins mingea în față, în picioarele unui adversar. De partea cealaltă, noi am ratat trei, patru bune situații de a marca, dar fie bara, fie portarul advers s-au opus golului. City'us nu a primit gol în inferioritate numerică și revine la un deficit de un singur gol, după reușita lui Paulinho. La 2-3, cu 10 minute înainte de final, totul era posibil. Din păcate, o nouă greșeală în apărare îi readuce pe cei de la Kharkov la un avans de două goluri, scor 2-4. Ultimele minute s-au jucat totul sau nimic, cu Mimi Stoica în rol de portar-jucător, dar diferența s-a păstrat și calificarea a fost pierdută. Păcat pentru eforturile depuse de a organiza turneul de la Târgu-Mureș, organizare apreciată de către oficialii UEFA și echipele adverse, eforturi care nu au fost încununate de o calificare în faza următoare. După aventura din UEFA, City'us revine la partidele din Liga 1, azi, 6 octombrie, de la ora 18.00, în Sala Sporturilor Târgu-Mureș, cu United Galați.