„Tigrii" au început cu stângul noul an. Energia Tg-Jiu - BC Mureş 88-80

Liga Naţională de baschet masculin s-a reluat cu o partidă spectaculoasă, între Energia Târgu-Jiu şi BC Mureş. Gorjenii au avut nevoie de prelungiri pentru a se impune, scor 88-80. La primul meci cu Claudiu Alionescu pe bancă, după plecarea lui Antonis Constantinides, gorjenii au început în forţă partida de pe teren propriu. Energia a avut un avantaj de 12 puncte la pauza mare - a fost 26-16 în primul sfert şi 42-30 după cel secund -, dar mureşenii au revenit în partea a doua. Cu mai puţin de două minute rămase, „tigrii" au reuşit să preia conducerea, dar la finalul sfertului al patrulea scorul a fost egal, 72-72, iar partida s-a decis în prelungiri. Acolo, Energia a dominat şi s-a impus cu 88-80 (26-16, 16-14, 18-23, 12-19, 16-8). Cel mai bun marcator al partidei a fost americanul lui BC Mureş, Alhaji Mohammed, cu 23 de puncte, la care şi-a adăugat şapte recuperări şi cinci pase decisive. BC Mureş: Mohammed 23 (2x3) + 5 ass, Martinic 19 (4x3), Barro 14 p + 19 reb (din care 11 ofensive), Fraseniuc 8 (2x3), Jurevicus 6 (1x3), Gajovic 6, Lázár 4, Polyák.