România este OUT din calificările pentru CM de handbal masculin 2017!

Naţionala masculină de handbal a ţării noastre şi-a încheiat sâmbătă participarea în grupele preliminare pentru Mondialele din 2017 cu o victorie în deplasare, 30-28 (15-16) cu Italia. Această victorie a adus-o pe primul loc în grupa 2 doar pentru o zi, Austria redevenind lider duminică, după succesul categoric cu Finlanda, 32-20. Diferenţa dintre România şi Austria s-a făcut la goluri marcate în deplasare dupăce, la Viena, tricolorii au pierdut cu 27-24, iar la Baia Mare selecţionata noastră s-a impus cu 32-29. Trupa lui Aihan Omer ratează aşadar încă un obiectiv, urmând să privim Mondialele din 2017 la televizor, aşa cum se întâmplăşi în această perioadă, când are loc Campionatul European din Polonia. În cupele europene feminine, SCM Craiova a pierdut returul din optimile Cupei EHF cu Krim Mercator Ljubljana, 23-27 (12-15), pe terenul slovenelor, care s-au calificat în sferturi, deşi pierduseră în deplasare, 29-30. Vom avea, totuşi, o echipă în sferturi, dar în Cupa Cupelor, unde Corona 2010 va întâlni în propria sală pe HCM Roman în partida revanşă.