City'us Târgu-Mureș în semifinalele Campionatului Național

City'us s-a calificat în semifinalele Campionatului Național pentru al 9-lea an consecutiv, după victoria cu 10-3 (3-3) din partida cu Dunărea Călărași. Diferența de 7 goluri din primul meci s-a păstrat, la fel și evoluția jocului, prima repriză fiind una echilibrată, cu oaspeții deciși să ducă disputa în decisiv. La fel ca în jocul de la Călărași, campionii en-titre au înscris în momentele decisive, de șase ori în ultimele 10 minute de joc. Oaspeții au punctat pe mici neatenții în defensiva noastră, două dintre goluri venind în urma unor faze fixe, iar unul pe contraatac. După ce au deschis scorul în minutul 2 prin Plugaru, călărășenii au crezut în șansa lor, dar dubla lui Mimi Stoica și golul lui Răducu, toate execuții de marcă, au stabilit un parțial de 3-1 pentru City'us. Finalul de repriză i-a readus în joc pe adversari, prin golurile lui Tomescu și Krstic, în urma unui corner și a unei lovituri indirecte de la marginea careului. Mureșenii au intrat mult mai hotărâți în repriza secundă, dorind să evite prelungirile și poate chiar un joc 3. La fel ca la Călărași, Szocs a dat semnalul revenirii cu golul de 4-3. Oaspeții au forțat, dar fără folos, diferența crescând în ultimele minute. De menționat golul reușit de Carlao, din propriul careu, într-un moment în care adversarii atacau cu portar-jucător. Victorie și calificare în turul următor! Felicitări băieți pentru evoluție și dăruire! Au evoluat pentru City'us: Carlao - M. Stoica, Covaci, Răducu, Szocs. Au mai evoluat: P. Ferreira, F. Aguiar, C. Ribeiro, M. Duque, Ruxandari, Paulinho, Gherman, A. Boroș. City'us își așteaptă acum adversara din semifinale, care va fi, mai mult ca sigur, Autobergamo Deva, rivala din ultimii 3 ani. Devenii s-au impus cu 7-2 în primul meci de la Tg. Secuiesc, iar mâine își vor parafa calificarea în următorul act, după meciul de pe teren propriu. Prima dispută este programată la Deva, în cursul săptămânii viitoare, urmând ca jocurile 2 și, dacă este cazul, 3, să se joace la Târgu-Mureș.