Surpriză pe Arena Naţională. Steaua - ASA 1-1

În ultima etapă a sezonului regulat, Liga 1 la fotbal, ASA Târgu-Mureş a terminat la egalitate, 1-1, pe Arena Naţională, cu Steaua. ASA a deschis scorul în minutul 64, în urma penalty-ului transformat de Marius Constantin, acordat în urma unui fault asupra lui Sin. Gnohere a egalat în minutul 73. Alibec a ratat un penalty, în prima repriză, acordat în urma unui henţ comis de Mendy. „În conditiile în care am reuşit să înscriem primul gol de când sunt eu antrenor aici, normal că sunt mulţumit. Jucătorii au încercat să pună în practică ce le-am spus, dacă aveam şansă, puteam să plecăm cu cele trei puncte. Dar, e un rezultat echilibrat. A fost un meci frumos, zic că avem şanse în play-out. Am încercat să presăm sus, să nu-i lăsăm să-şi facă jocul. Mi-a plăcut mai mult cum a jucat echipa mea decât Steaua", a spus Ilie Stan, antrenor ASA. FC Steaua: Stăncioiu - Ov. Popescu, Balaşa, Moke, Momcilovici - Pintilii (Boldrin '46), Muniru - Jakolis, Fl. Tanase (Gnohere '53), De Amorim - Alibec. ASA Târgu-Mureş: Pap - Velayos, Rougkalas, M. Constantin, Mendy - Balgiu (T. Petris '90), G. Mureşan, Ferfelea (Fl. Andre '66) - B. Nicoliţă, Bâtfoi (Lemnaru '83), Sin. ASA încheie prima parte a sezonului cu 12 puncte, dar 21 obţinute pe teren, în urma celor 5 victorii şi 6 rezultate de egalitate, pe ultima poziţie. Săptămâna viitoare va debuta play-out-ul, târgumureşenii urmând să joace în deplasare la prima clasată. Alte rezultate ale rundei cu numărul 26, Liga 1 la fotbal: ACS Poli Timişoara - Concordia Chiajna 1-1, Pandurii Tg. Jiu - Dinamo Bucureşti 0-2, CFR Cluj - FC Viitorul 1-0, CS U Craiova - Gaz Metan Mediaş 1-0.