Germania - Spania se vor întâlni în finala Campionatului European de tineret

Echipa națională de tineret a Spaniei a învins reprezentativa Italiei, scor 3-1, și s-a calificat în finala Campionatului European de fotbal U-21 din Polonia, fază în care va întâlni Germania. Mijlocașul spaniol al echipei Atletico Madrid, Saul Niguez, a reușit un hat-trick, după ce a marcat în minutele 53, 65 și 74, la a doua reușită învingându-l pe Gianluigi Donnarumma cu un șut de la aproximativ 30 de metri. Unicul gol al italienilor a fost înscris de Federico Bernardeschi, în minutul 62, care evoluează pentru Fiorentina. În cealaltă semifinală, Germania a învins Anglia, scor 2-2 (4-3 la penalty-uri), și s-a calificat pentru a doua oară în istorie în ultimul act al unui Campionat European U-21. În 2009, Germania învingea Anglia, scor 4-0, și devenea campioană europeană de tineret. De cealaltă parte, Spania are în palmares patru titluri europene. Finala competiției va avea loc vineri, de la 21:45, pe stadionul din Cracovia. Va fi cea de-a cincea întâlnire dintre Spania și în Anglia la Euro U-21, dar prima dintr-o finală. Bilanțul întâlnirilor directe este de două victorii pentru selecționata spaniolă, o remiză și o victorie a nemților.