Liga 2, etapa a 5-a. ASA pierde două puncte cu Sportul Snagov

A cincea etapă a ediției 2017-2018 a eșalonului secund și-a disputat opt partide sâmbătă, epilogul rundei fiind programat luni seara la Mioveni, acolo unde echipa gazdă a primit vizita celor de la Pandurii Târgu Jiu. Al zecelea meci al etapei, cel dintre Fotbal Club Argeș și Luceafărul, nu a mai avut loc, după ce oaspeții au anunțat Departamentul Competiții că se află în imposibilitatea de a se prezenta la Pitești, rezultatul întâlnirii urmând a fi omologat în următoarea ședință a Comisiei de Etică și Disciplină a FRF. Formația ASA Târgu-Mureș, s-a ales doar cu un punct din duelul cu Sportul Snagov, scorul de 1-1 fiind stabilit încă din minutul 28 al partidei, prin golul marcat de Paul Iacob. Pentru oaspeți a înscris Claudiu Borțoneanu în minutul 11. Egalul cu gruparea ilfoveană i-a costat pe mureșeni nu doar locul secund, ci și podiumul, fiind trimiși pe locul 4 la golaveraj, ca urmare a victoriilor obține de AFC Hermannstadt și Chindia. Nou-promovata Ripensia, ocupanta fotoliului de lider și singura echipă cu punctaj maxim după primele patru etape și-a păstrat locul în fruntea clasamentului și după meciul de sâmbătă de la Brăila. Însă timișorenii și-au întrerupt seria de victorii consecutive, mulțumindu-se doar cu un egal în fața celor de la Dacia Unirea, scor 2-2. Sibienii au trecut pe locul secund în clasament, după ce au învins-o pe AFC UTA Arad cu 2-0, deși au evoluat cu un om în minus timp de aproape o oră, după eliminarea lui Pîrvulescu pentru cumul de avertismene. Pe ultima treaptă a podiumului a urcat Chindia, dâmbovițenii trecând cu 6-0 de Foresta. Echipa antrenată de Nicolae Croitoru a ajuns pe locul trei după ce a marcat de 15 ori în ultimele două partide din campionat, fără a primi gol în acestea. Trei dintre celelalte meciuri de sâmbătă s-au încheiat cu victoria oaspeților, al patrulea fiind câștigat de CS Balotești, după 2-0 cu Olimpia. Pentru ilfoveni a fost prima victorie a sezonului, la fel ca și ieșenii de la Știința Miroslava, care au dat lovitura la București, pe terenul unei alte nou-promovate, FC Metaloglobus, cu golul victoriei reușit în al treilea minut de prelungire de către rezerva Buhăcianu. ASU Poli și Dunărea au bifat celelalte succese ale zilei pentru echipele oaspete, după ce timișorenii au revenit de la 0-2 la 3-2 pe terenul Academicii din Clinceni, iar călărășenii au trecut de CS Afumați printr-un gol din penalty, reușit de Valentin Alexandru. Iată rezultatele etapei a 5-a, Liga 2 la fotbal:

ASA Târgu Mureș - Sportul Snagov 1-1 (1-1), Dacia Unirea Brăila - Ripensia Timișoara 2-2 (2-1), Chindia Târgoviște - Foresta Suceava 6-0 (2-0), Metaloglobus București - Știința Miroslava 1-2 (1-1), Academica Clinceni - ASU Politehnica Timișoara 2-3 (2-2), CS Balotești - Olimpia Satu Mare 2-0 (1-0), CS Afumați - Dunărea Călărași 0-1 (0-1), AFC Hermannstadt - AFC UTA Arad 2-0 (1-0). În următoarea etapă formația ASA Târgu-Mureș va întâlni tot acasă echipa Dacia Unirea Brăila, sâmbătă, 2 septembrie 2017.