Naționala de handbal masculin, victorie cu Portugalia și câștigarea Trofeului Carpați

Naționala de handbal masculin a României a învins sâmbătă seară, la Călărași, reprezentativa similară a Portugaliei, cu scorul de 26-23 (15-10) și a câștigat Trofeul Carpați. În finala pentru locurile 3-4, tot sâmbătă, Tunisia - Bahrain, scor 24-25 (13-13). În primele meciuri ale competiției, disputate vineri, Portugalia a învins Tunisia, cu 33-29 (14-14), iar România a trecut de Bahrain, cu 29-20 (11-13). Trofeul Carpați 2018 s-a încheiat astfel cu România câștigătoare, urmată în clasament de Portugalia, Bahrain și Tunisia. Echipa României se pregătește pentru primul tur preliminar al CM 2019 și va evolua în grupa 3, între 11-13 ianuarie, la Bolzano, cu Italia, Insulele Feroe și Ucraina, pentru singurul loc calificat în faza play-off a competiției.