După greul din Grupa D, Argentina întâlnește Franța în optimile Cupei Mondiale

Sud-americanii s-au calificat, marți seara, în optimile Cupei Mondiale de fotbal, din Rusia, după ce s-au impus, la Sankt Petersburg, cu scorul de 2-1, în fața Nigeriei, într-un meci din cadrul grupei D. Pentru Argentina au marcat Leo Messi, în minutul 14 și Marcos Rojo, în minutul 86, în timp ce golul africanilor a fost înscris de către Victor Moses, în minutul 51, din lovitură de la 11 metri. În celălalt joc din grupă, Croația a învins Islanda, la Soci, cu același scor de 2-1, prin reușitele semnate de Milan Badelj (min.53) și Ivan Perisic (min.90). Golul islandezilor a fost marcat de către Gylfi Sigurdsson, în minutul 76, din penalty. Croația a câștigat grupa, cu 9 puncte, fiind urmată de Argentina (4 puncte), Nigeria (3) și Islanda(1 punct). În optimile de finală, Croația va întâlni Danemarca, iar Argentina va înfrunta Franța, câștigătoarea grupei C.