Keșeru a calificat Ludogorets în playoff! Evoluțiile românilor din turul 3 preliminar al UEL

Claudiu Keșeru a marcat un gol pentru Ludogorets în returul cu Zrinjski, din turul 3 preliminar al Europa League. Atacantul român a deschis scorul în minutul 24 al partidei disputate în Bosnia, care s-a terminat 1-1, iar bulgarii s-au calificat în playoff, după ce în meciul tur a marcat celălalt român din lot, Cosmin Moți. Keșeru a jucat 86 de minute, iar Moți a fost integralist. Hapoel Haifa, cu Gabriel Tamaș integralist, a fost învinsă de Atalanta, în deplasare, cu 2-0, după ce pierduse și prima manșă, 1-4. Scorul serii l-a reușit Zenit St. Petersburg, care a distrus-o pe Dinamo Minsk cu 8-1, în prelungiri, după ce, în timp regulamentar, a fost 4-0, la fel ca în tur. Fostul dinamovist, Ionuț Nedelcearu, a jucat 82 de minute pentru rușii de la Ufa, în remiza de pe terenul luxemburghezilor de la Niedercorn, 2-2 și s-au calificat în playoff. O mare surpriză a reușit Dudelange, eliminând-o pe Legia Varșovia, după 2-1 în tur și 2-2 în retur, iar în playoff va întâlni pe CFR Cluj, care a dat de pământ cu armenii de la Alashkert, 5-0. Cu Gabriel Enache în ultimele 8 minute, Partizan Belgrad a învins Nordsjaelland cu 3-2, după ce se impusese și în tur cu 2-1. Cu Andrei Ivan pe teren, în ultimele 12 minute, Rapid Viena a spulberat Slovan Bratislava cu 4-0, după 1-2 în tur. În playoff, Rapid Viena va întâlni FCSB, care a trecut dramatic de Hajduk Split cu 2-1, cu un gol în prelungiri, după ce meciul tur s-a încheiat 0-0. Dacă CFR Cluj și FCSB și-au asigurat calificarea în playoff, Universitatea Craiova a avut în față un adversar prea tare, Leipzig, cu care a remizat pe teren propriu, 1-1, după ce pierduse în tur cu 1-3. Istvan Kovacs a arbitrat meciul Burnley - Basakșehir. Ambele manșe s-au terminat 0-0, iar partida a avut nevoie de prelungiri, când Cork a marcat golul calificării pentru britanici.