SCM Craiova a ratat calificarea în grupa C a Ligii Campionilor la handbal feminin

Echipa de handbal feminin SCM Craiova a ratat, duminică, calificarea în premieră, în grupa C a Ligii Campionilor, după ce a fost învinsă de formația croată Podravka Koprivnica, cu scorul de 22-21 (12-14), în finala turneului preliminar 2 al competiției. În primul meci al turneului preliminar 2, SCM Craiova a câștigat cu ZORK Jagodina, scor 31-18 (19-10), în timp ce Podravka s-a impus în meciul cu Muratpașa, scor 35-22 (18-12). La tragerea la sorți a grupelor, câștigătoarea turneului preliminar 2 a fost repartizată în grupa C, alături de deținătoarea trofeului, Gyor ETO, Thuringer HC și Krim Ljubljana. În grupa D va intra direct și CSM București. Meciurile din grupe vor avea loc între 5 octombrie și 18 noiembrie, apoi din 25 ianuarie se va juca în grupele principale, urmate de sferturile de finală (5-14 aprilie) și Turneul Final Four (11-12 mai). SCM Craiova, câștigătoare în 2018 a Cupei EHF, va continua și acest sezon în aceeași competiție, începând din turul al treilea.