Înfrângere la zece goluri cu campioana lumii, în preliminariile CE de handbal din 2020!

După neașteptatul eșec suferit în deplasare, 13-21 cu Portugalia, naționala masculină de handbal a țării noastre a pierdut și al doilea meci din grupa a șasea a preliminariilor pentru Europenele din 2020, disputat la Polivalenta din Cluj-Napoca împotriva Franței, sextuplă campioană mondială, scor 21-31 (9-12). Elevii noului antrenor Manuel Montoya Hernandez au făcut o partidă bună în primele 25 de minute, când au condus cu 4-0 și 9-6, după care au cedat inițiativa handbaliștilor pregătiți din 2016 de Didier Dinard, fost jucător în naționala “cocoșului galic”. Pe fondul numeroaselor greșeli tehnice, care au dus la eliminări pe bandă de câte două minute ale handbaliștilor noștri, francezii s-au desprins pe tabela de marcaj, obținând o victorie fără dubii. Rezultatul final le asigură primul loc în grupă, la egalitate de puncte cu Portugalia, învingătoare cu 24-23 pe terenul Lituaniei. Pentru echipa noastră au marcat Humet Gaminde 5, Racoțea 4, Bujor 3, Ghionea 3, accidentat în a doua parte a reprizei secunde, Csepreghi 2, Szasz 2, Căbuț 1 și Fotache 1. Competiția se reia în aprilie 2019, România urmând să întâlnească Lituania, acasă, pe 10 sau 11, și în deplasare, trei zile mai târziu. Pentru ca în iunie să joace meciul decisiv cu Portugalia pentru ocuparea locului secund, pe 12 sau 13, și apoi cu Franța, pe terenul acesteia, pe 15 sau 16. Primele două clasate din fiecare grupă prelimnară se califică direct la întrecerile continentale ce vor fi organizate în premieră de trei țări.