SEARĂ PERFECTĂ PENTRU TRICOLORI, CARE CÂȘTIGĂ PRIMUL MECI DIN PRELIMINARIILE EURO 2020

Reprezentativa României este în grupa preliminară F a Campionatului European de fotbal din 2020, alături de Spania, Suedia, Norvegia, Insulele Feroe și Malta. România a învins clar, marți seara, la Cluj, reprezentativa Insulelor Feroe, scor 4-1, după un meci excelent făcut de tricolori. Prima repriză a fost una foarte bună, cu jucătorii lui Cosmin Contra marcând de trei ori în șapte minute. Scorul a fost deschis de Ciprian Deac, în timp ce Claudiu Keșeru a reușit o “dublă”, mutările câștigătoare ale lui Contra în primul 11 față de partida de la Stockholm. Tot în prima repriză oaspeții au reușit golul de onoare, prin Davidsen, dintr-o lovitură de la 11 metri ușor acordată de arbitrul turc Halil Umut Meler. Selecționerul a mutat ofensiv la pauză, Ianis Hagi în locul lui Benzar, iar echipa noastră a continuat să pună presiune pe feroezi. Pușcaș a reușit golul partidei, șut perfect din afara careului de 16 metri, fără nicio șansă pentru portarul Nielsen. Victorie pentru tricolori, cu un meci încheiat cu 5 jucători U21 pe teren, iar LUPTA pentru calificarea la Europeanul de anul viitor continuă! În celelalte două jocuri din grupa F: Malta - Spania 0-2 și Norvegia - Suedia 3-3. Clasament: 1. Spania - 6 puncte, 2. Suedia (4), 3. România (3), 4. Malta (3), 5. Norvegia (1), 6. Feroe (0). Etapa a 3-a este programată vineri, 7 iunie, de la ora 21.45, cu partidele: Norvegia - România (la Oslo), Insulele Feroe - Spania (la Tórshavn) și Suedia - Malta (la Stockholm).