OBOSEALA ȘI-A SPUS CUVÂNTUL. CAMPIOANA ROMÂNIEI A PIERDUT LA LIMITĂ ÎN TURUL 1 PRELIMINAR AL LIGII CAMPIONILOR

Campioana României a început cu stângul primul tur preliminar al Champions League la fotbal, în deplasare cu campioana din Kazahstan, Astana. Culio a avut cea mai mare ocazie a CFR-ului în prima repriză de la Astana. Replica a venit rapid, prin Tomasov care a trimis și el puțin pe lângă. Titular și integralist la gazde, Dorin Rotariu a luftat din poziție ideală și CFR a scăpat fără gol, primit până în pauză. Clujenii puteau marca la reluare, când francezul Omrani a fost cât pe ce să păcălească apărarea Astanei. Golul a venit la două greșeli uriașe. Culio și Vinicius au gafat la o fază fixă din care Postnikov a făcut 1-0 pentru Astana. CFR a ratat incredibil egalarea pe final. Cu poarta goală, Omrani s-a grăbit și a trimis din prima, pe lângă. Dorin Rotariu a încercat să pună sare pe rana clujenilor, dar Arlauskis a fost pe fază și a scos spectaculos. S-a terminat 1-0 pentru Astana. Returul se va disputa miercuri, 17 iulie, de la ora 21.00, pe stadionul “Dr. Constantin Rădulescu” din Cluj-Napoca. Câștigătoarea va evolua în turul al doilea preliminar din UEFA Champions League contra formației Maccabi Tel-Aviv din Israel, iar învinsa va juca în turul secund preliminar al UEFA Europa League.