PRESA DIN BELGIA NU CONSIDERĂ VIITORUL DEJA ELIMINATĂ

Presa din Belgia nu consideră că Viitorul Constanța este deja eliminată din Europa League, după ce a pierdut primul meci din turul 2 preliminar pe terenul lui Gent cu rocambolescul scor de 6-3. A fost un meci în care ambele defensive au fost repetente, nu corigente, acesta fiind și motivul pentru care jurnaliștii belgieni nu se grăbesc să o vadă pe Gent deja intrată în turul 3. Echipa lui Gheorghe Hagi a făcut cea mai proastă primă repriză din istoria clubului, la pauză tabela indicând un scor absolut incredibil: 5-1 pentru belgieni, care mai dăduseră cinci Viitorului în 2016, dar pe parcursul a 90 de minute. La 6-1, gol rapid după pauză, toată lumea se gândea la o rușine istorică, în sensul în care Viitorul să devină echipa din România cu cea mai grea înfrângere, dar constănțenii au redus până la 6-3 și puțin a lipsit să fie chiar 6-4 la lovitura de cap a lui Drăguș, parată incredibil de portar. VoetbalNieuws, cel mai apreciat site de sport din Belgia, scrie că tocmai din acest motiv calificarea nu s-a jucat și evoluția foarte slabă a apărării lui Gent dă speranțe Viitorului că ar putea întoarce diferența la retur, deși apărarea lui Hagi a fost de multe ori de-a dreptul penibilă, dacă a lui Gent a fost slabă.

“La Derniere Heure” e convinsă că belgienii pot marca lejer și în România

“Gent a fost prima echipă din Belgia care a evoluat în acest sezon din cupele europene, după ce Mechelen a fost exclusă din Europa League. FC Viitorul, echipă din România, a fost măcelărită de Gent. Antrenorul Jess Thorup nu s-a putut baza pe câțiva jucători de bază, cum ar fi Depoitre sau nou-venitul Ngadeu, însă restul băieților s-au ocupat de acest joc”. Cotidianul “La Derniere Heure” este însă convins că Gent nu mai are cum să scape calificarea printre degete, pentru că este echipa mai bună și poate marca inclusiv în deplasare, în returul de peste o săptămână de la Ovidiu, mai ales că Viitorul, pentru a încerca miracolul, va trebui să riște totul pe cartea atacului și va oferi spații ample de manevră pe contraatac. Învingătoarea din această dublă manșă va evolua cu câștigătoarea dintre AEK Larnaca (Cipru) și Levski Sofia (Bulgaria), în turul al treilea preliminar al Ligii Europa. În meciul tur, disputat în Cipru, gazdele s-au impus cu 3-0 (Giannou '67, Ruiz '70, Hevel '75 - bulgarul Milanov a fost eliminat în minutul '45+2).