NAȚIONALA DE VOLEI FEMININ A RATAT CALIFICAREA ÎN SFERTURILE DE FINALĂ ALE CAMPIONATULUI EUROPEAN

Naționala de volei feminin a României a ratat, duminică, să se califice în sferturile de finală ale Campionatului European, după ce a fost învinsă de campioana mondială en-titre, Serbia, cu scorul de 3-0, în optimile competiției. Scorul pe seturi a fost 25-20, 25-17, 25-23, după 71 minute de joc. Calificarea în optimile de finală ale CE a fost obiectivul naționalei tricolore la această ediție. În grupa A, România a obținut următoarele rezultate: 0-3 cu Olanda, 3-1 cu Ungaria, 3-1 cu Estonia, 1-3 cu Croația și 0-3 cu Azerbaidjan (locul 4, 6 puncte). Campionatul European este găzduit, între 23 august - 8 septembrie, de Turcia, Polonia, Ungaria și Slovacia. România a jucat ultima dată la Campionatul European în 2015, iar cel mai bun rezultat al echipei tricolore datează din 1963, când a obținut medalia de bronz. Și naționala masculină a României va juca la Campionatul European, programat între 12-29 septembrie, în Franța, Belgia, Slovenia și Olanda. Tricolorii au fost repartizați în grupa A, cu Bulgaria, Grecia, Portugalia, Italia și Franța.