PERFORMANȚE ALE SPORTIVILOR MUREȘENI, KARATEKA JUVENES, MEDALIAȚI LA CUPA SCORPIONUL BUCUREȘTI

La sfârșitul săptămânii trecute, secția de Karate WKF a Clubului Sportiv Juvenes Târgu-Mureș a participat la cea de-a XIII-a ediție a Cupei Scorpionul, desfășurată în București, prin patru sportivi - Priță Iana, Orban Erik, Priță Aris, Bănescu Mihnea) - și antrenorul Nicolae Stanciu.

A fost o competiție de anvergură, cu aproximativ 600 de sportivi din toată România.

Sportivii mureșeni au obținut rezultate de excepție: Priță Iana: locul 3 - joc tehnic copii 3 + 35 kg, locul 3 kumite individual copii 3 - 45 kg; Orban Erik: locul 3 kumite individual copii 3 - 40 kg; Bănescu Mihnea: locul 3 kumite individual cadeți + 55kg.

Printre toate aceste rezultate, sportivul Priță Aris s-a remarcat la proba de Kumite echipe, prin prisma nivelului crescut de dificultate, adversarii acestuia aparținând unei categorii de vârste superioare.

,,Pentru secția noastră, anul ce a trecut a fost plin de dificultăți, dar, cu dăruire și grijă suplimentară, am reușit sa le depășim. Antrenamentele s-au desfășurat și se vor desfășura în continuare, în condiții de maximă siguranță, punând întotdeauna sănătatea pe primul loc.

După o perioadă atât de lungă de pauză competițională și ostilă din ceea ce privește pregătirea unui sportiv, suntem mândri de rezultatele lor și sperăm la cât mai multe reușite pe viitor!”, ne spunea dr. Nicolae Stanciu, antrenor Karate CS Juvenes.