TIR CU ARCUL: MUREȘEANUL ȘERBAN RĂCHITĂ ÎNCHEIE SEZONUL CU ÎNCĂ UN TITLU NAȚIONAL!

În weekend-ul care a trecut s-a desfășurat Campionatul National de Field, la Zărnești, județul Brașov. Acesta a fost ultimul Campionat National din acest sezon outdoor, organizat de Federația Română de Tir cu Arcul. În calificări, sportivii au avut de parcurs un traseu cu 24 de ținte amplasate pe teren variabil, la distante între 5-60 metri. 12 ținte cu distanțe necunoscute și 12 cu distanțe cunoscute. După calificări, sportivul Șerban Răchită de la CSM Tg. Mureș s-a clasat pe locul 2 și s-a numărat printre cei 8 care au avansat în eliminatorii.

În sferturi, Răchită l-a învins pe Mircea Marius de la CS Arcașii Craiului Zărnești, cu scorul de 65-48, iar apoi în semifinală a câștigat împotriva lui Alexandrescu Rareș de la CSS Unirea, cu scorul de 58-51. În finală, Răchită l-a întâlnit pe Corneliu Slavila de la CS Aktiv București. După rundele regulamentare, cei doi au fost la egalitate: 55-55 și au intrat în shoot-off, unde au trebuit să tragă o singură săgeată, iar cea mai aproape de centrul țintei a desemnat câștigătorul. Sportivul mureșean a câștigat Shoot-Off-ul, cu o săgeata punctată la câțiva milimetri de centrul țintei, de la o distanță de 30 de metri.