SCRIMĂ: AMALIA COVALIU A CÂȘTIGAT MEDALIA DE ARGINT LA BUDAPESTA

Sabrera română Amalia Covaliu a obținut duminică medalia de argint, la Budapesta, în cadrul concursului feminin individual de sabie din Circuitul European al cadeților. Amalia Covaliu s-a calificat în finala de la Budapesta după ce a eliminat-o în semifinale pe Polli Szabo, din Ungaria, de care a dispus cu 15-8.

În finală, Amalia Covaliu a luptat împotriva sportivei maghiare Emese Domokos și a pierdut meciul cu scorul de 10-15. În ierarhia finală, Amalia Covaliu, fiica lui Mihai Covaliu, a încheiat pe locul secund. În primele 25 de sportive s-au mai clasat Adelina Elena Butum (locul 15), Rosemarie Benciu (locul 22), Raisa Apostu (locul 23) și Alexandra Mitruș (locul 25). A fost a doua medalie cucerită la Budapesta de Amalia Covaliu, după cea de argint obținută sâmbătă, cu echipa României, în concursul feminin pe echipe.