Sătmăreanul Emanuel Gyenes, locul 27 în Raliul Dakar

Motociclistul român Emanuel Gyenes a luat parte la cea de-a 45-a ediție a Raliului Dakar, găzduit de Arabia Saudită, între 31 decembrie - 15 ianuarie. Etapa a 13-a, măsurând 675 de kilometri, a avut loc sâmbătă, 14 ianuarie, între Shaybah și Al-Hofuf, și a fost câștigată de argentinianul Kevin Benavides, de la echipa Red Bull KTM Factory Racing. Emanuel Gyenes a terminat al 34-lea. Duminică, 15 ianuarie, s-a desfășurat ultima rundă, a 14-a, pe distanța de 417 kilometri, cu start la Al-Hofuf și sosire la Dammam, cursă câștigată de argentinianul Kevin Benavides, de la echipa Red Bull KTM Factory Racing și terminată de Gyenes pe poziția a 21-a.

Pilotând un motor KTM, Emanuel Gyenes a concurat pentru formația Autonet Motorcycle Team, încheind ediția pe locul 27 în clasamentul general.

Raliul Dakar 2023 a fost adjudecat de argentini-anul Kevin Benavides, de la echipa Red Bull KTM Factory Racing.