Mureșeanul Biro Krisztian, bronz la Europenele de lupte

Biro Krisztian, legitimat la CSS-CSM Tg.Mureș, a cucerit, duminică, medalia de bronz la Campionatul European de lupte libere rezervat categoriei de vârstă sub 23 ani, competiție ce a avut loc la București. Krisztian, categoria 74 k, l-a învins în meciul pentru medalia de bronz pe bulgarul Nikolay Iliev Dimitrov, în fața căruia s-a impus prin superioritate tehnică încă din prima repriză. Desemnat cel mai bun sportiv al județului Mureș în 2022, sportivul antrenat de Fazakas Csaba, Dragoș Vlad și Gyarmati Ferenc, a cucerit anul trecut medalia de argint la Europenele de la Plovdiv, din Bulgaria. Pe lângă bronzul obținut duminică de Biro Krisztian, România a mai câștigat la Europenele U23, de la București, 5 medalii, dintre care 2 de aur, 1 de argint și 2 de bronz. Medaliile de aur au fost obținute de Denis Mihai la greco-romane, categoria 55 kg și de Amina Roxana Capezan, la feminin, categoria 65 kg. Argintul a fost câștigat de Andreea Beatrice Ana (cat. 55 kg), iar cele de bronz au fost aduse de Ana Maria Pîrvu (cat. 50 kg) și Ana Maria Puiu (cat. 59 kg). Georgiana Lircă, legitimată și ea la CSS-CSM Tg.Mureș, aflată în premieră la un Campionat European Under 23, a fost învinsă în sferturile de finală ale categoriei 57 kg de italianca Aurora Russo.