Mureșeanul Bojthe Benjamin, bronz la Europenele de lupte

Bojthe Benjamin, de la CS Mureșul Tg. Mureș, a cucerit, duminică, medalia de bronz la categoria 61 kg, în cadrul Campionatului European de lupte pentru sportivi sub 20 de ani, de la Santiago de Compostela (Spania). Boejthe l-a învins în finala pentru medalia de bronz pe germanul Dario Dittrich. Sâmbătă, în optimi, sportivul de la CS Mureșul l-a învins pe macedoneanul Besir Alili, în sferturi de finală s-a impus în fața turcului Emre Cetin, însă a cedat apoi, în semifinale, în fața armeanului Levik Mikaelian. România a obținut 5 medalii, dintre care una de argint și patru de bronz, la competiția din Spania.