London Lions, adversara campioanei U BT Cluj în sferturile BKT EuroCup

Echipa de baschet masculin London Lions a învins miercuri, pe teren propriu, formația Turk Telekom, scor 100-77 (60-44), în optimile BKT EuroCup și s-a calificat în sferturi, fază în care se va duela, în 13 martie, cu campioana României, U Banca Transilvania Cluj. 10.000 de fani vor asista la meciul din BT Arena. U BT Cluj a reușit o performanță în premieră pentru România, prin calificarea directă în sferturile competiției, după ce a încheiat pe locul 2 în grupa B. Echipa antrenată de Mihai Silvășan și-a aflat miercuri seară adversara, London Lions, care a disputat meci eliminatoriu în optimi, cu Turk Telekom, finalista din 2023. Partida din sferturi se va juca în manșă unică, în BT Arena, în 13 martie, iar la meci vor fi prezenți 10.000 de fani. Biletele disponibile online s-au vândut în doar trei ore, iar în ziua meciului vor mai fi disponibile 200 de bilete rezervate la casieria sălii. În optimi s-au mai jucat meciurile dintre ratiopharm Ulm - Joventut Badalona 79-88, Prometey Slobozhanske - Aris Salonic 95-67 și Gran Canaria - Beșiktaș Istanbul 78-80. Astfel, în sferturi vor mai juca Paris Basketball - Joventut Badalona; JL Bourg - Prometey si Hapoel Tel Aviv - Beșiktaș (meci care va avea loc la Vilnius, au anunțat, tot miercuri, organizatorii). Semifinalele și finala se vor juca în sistemul “cel mai bun din trei partide”, cu avantajul terenului propriu pentru echipa mai bine clasată în sezonul regulat.