LUPTE: Târgumureșeanca Georgiana Lirca, medaliată cu argint la Sofia

Sportiva Georgiana Lircă, de la CSM Tg. Mureș, a participat, la sfârșitul săptămânii trecute, la puternicul turneu internațional, Memorialul “Dan Kolov - Nikola Petrov”, care s-a desfășurat în capitala Bulgariei. Sportiva Clubului Sportiv Municipal Târgu Mureș a reprezentat România la categoria 57 kg feminin. Chiar dacă este încă la categoria tineret, Georgiana a participat pentru prima oară la senioare, unde a reușit calificarea în finală și a fost la o fracțiune de secundă de aurul competiției. În sferturi, Georgiana a învins-o pe bulgăroaica Syuleymanova, iar în semifinale a trecut clar cu 12-3 de chinezoaica Zhang. În finală a întâlnit o altă sportivă din Asia, coreanca Youngjin Kwon. Georgiana a început foarte bine meciul, și-a creat un avantaj considerabil, a condus și cu 9-2 spre finalul confruntării, dar, din păcate, lipsa experienței și-a spus cuvântul, sportiva din Coreea de Sud a început o acțiune în disperare de cauză cu câteva secunde înainte de final, și a terminat-o exact când timpul de luptă expirase. Antrenorii naționalei au cerut un challenge, dar degeaba, coreanca a câștigat în extremis cu 11-9.