Târgumureșeni pe podium în Austria!

Săptămâna trecută, timp de două zile, pârtia de schi din Zauchensee (Austria) a fost “gazda” concursului internațional “Kidstrophy”, cel mai mare eveniment sportiv de acest fel din lume, cu 24 de țări participante, la categoriile de vârstă - copii de la 8 la 14 ani.

În prima zi de concurs, târgumureșeanca Iris Bara (9 ani) s-a clasat pe locul al doilea, urcând, în ziua următoare, pe treapta întâi a podiumului, în timp ce Mihai Bara (12 ani) s-a clasat, în ambele zile, pe locul al 14-lea din 60 de participanți.

Iris și Mihai Bara sunt elevi la Gimnaziul Europa din Târgu Mureș - cu rezultate foarte bune la învățătură, legitimați la Clubul Sportiv Corona din Brașov și antrenați de doamnele Cristiana Opriș și Bianca Barbu.

Iris Bara practică schiul de la 4 ani, începând performanța la 6 ani, a câștigat de două ori Mini Cupa României la schi alpin, iar Mihai Bara a câștigat titlul de vicecampion național la slalom în 2023. (I.S.)