Handbal feminin: Rapid București, ultima calificată la Turneul Final 4 al Cupei României

Echipa de handbal feminin Rapid București este ultima calificată la Turneul Final Four al Cupei României, după ce a învins miercuri, în deplasare și în manșă unică, formația Gloria Buzău. Au fost stabilite și ultimele calificate în sferturi la masculin. Rapid București s-a impus cu scorul de 29-23 (14-13). Anterior, în faza finală a Cupei României s-au calificat campioana CSM București, după 34-23 cu CSM Slatina, respectiv Dunărea Brăila, care a beneficiat cu 10-0 de neprezentarea formației HC Zalău, și Gloria Bistrița, după 27-26 cu CSM Târgu Jiu. Turneul Final Four va avea loc în 20-21 aprilie. În 2023, CSM București a câștigat pentru a șasea oară Cupa României, după finala cu CSM Târgu Jiu (31-25). La masculin s-au încheiat, tot miercuri, optimile, cu partidele dintre Minaur Baia Mare - CSM Vaslui 41-24 și CS Medgidia - CSM București 26-34. Anterior, în sferturi s-au calificat CSM Focșani (40-31 cu CSM Oradea), CSM Bacău (26-21 cu CSM Sighișoara), Dinamo București (41-26 cu Poli Iași), Steaua București (37-35 cu CSU Suceava), CSM Constanța (30-29 cu Potaissa Turda), HC Buzău (56-18 cu Poli Timișoara).