România a învins Slovacia, 2-0, în ultimul test din Spania

Echipa națională de fotbal feminin a României a disputat luni o partidă de pregătire împotriva Slovaciei, reușind să se impună cu 2-0 (1-0), după golurile marcate de Florentina Olar și Cristina Carp. A fost al doilea joc amical pe care fetele pregătite de Mirel Albon l-au disputat în cantonamentul din Spania, după ce vineri au pierdut cu 7-1 în fața reprezentativei Olandei, gazda turneului final al Campionatului European din acest an. Partida cu Slovacia s-a disputat la San Pedro del Pinatar. Tricolorele au reușit un joc mult mai bun decât împotriva Olandei. La pauză, tabela a arătat 1-0, după reușita lui Florentina Olar din minutul 34. În repriza secundă, deși selecționerul Mirel Albon a efectuat mai multe modificări, jucătoarele noastre au rămas la conducerea jocului, iar cu trei minute înainte de final Cristina Carp a dublat avantajul. Selecționata noastră a încheiat astfel cantonamentul din Spania cu o victorie. România: Andreea Părăluță - Teodora Meluță, Maria Ficzay, Brigitta Goder - Andreea Corduneanu (77' Melinda Nagy), Ioana Bortan, Ștefania Vătafu, Anamaria Gorea - Adina Giurgiu (70' Dariana Indrei), Mara Bâtea (61' Cristina Carp), Florentina Olar (90' Carmen Ciobanu).