BC Mureș a întrerupt o serie negativă de trei înfrângeri

„Tigrii" s-au impus, vineri seara, pe teren propriu, cu scorul de 81-75 în fața formației BC SCM Timișoara, într-un meci contând pentru cea de-a 6-a etapă a Ligii Naționale de baschet masculin. La pauză, mureșenii au condus cu 48-36. Dino Pita a fost omul meciului cu 27 de puncte, Milivoje Mijovic a fost foarte aproape de un double-double cu 12 puncte și 9 recuperări. Tandemul Mladenovic - Sánta a făcut față cu brio lui Drăgușin și Diaz. Surpriza foarte plăcută a fost Steff Norbert, tânărul tigru, a fost ținut pe parchet 36 minute și 33 de secunde, cele mai multe din echipa noastră. Norbi și-a făcut treaba foarte bine, a excelat mai ales în apărare. De asemenea, Alin Borșa a intrat excelent în joc de pe bancă, ratând doar o singură aruncare din 5 încercări, chiar dacă a venit după o accidentare suferită la Cluj în partida precedentă. Person a fost sigur pe el în coor-donarea jocului, Stăncuț a ajutat și el atâta timp cât a fost în teren.