CAMPIONATUL NAȚIONAL DE KARATE KYOKUSHIN JUNIORI ȘI SENIORI LA TÂRGU-MUREȘ

Sâmbătă, 12 martie 2016, municipiul Târgu-Mureș a fost gazda Campionatului Național de Karate Kyokushin Juniori și Seniori, competiție care a devenit o tradiție pentru orașul nostru și care a reunit în aceeași sală practicanți de Karate Kyokushin și un stil de artă marțială full-contact. Competiția a fost organizată de C.S. Tiger Budo Târgu-Mureș, antrenor Sensei Traian Dumbrăvean 3 DAN, în parteneriat cu Ministerul Tineretului și Sportului, Federația Română de Karate Kyokushin, Gruparea Mobilă de Jandarmi „Regele Ferdinand I" Târgu-Mureș și Primăria Târgu-Mureș. Aceasta a avut două probe de concurs, Kata și Kumite, atât pentru juniori, cât și pentru seniori. Anul acesta pe tatami s-au aliniat aproximativ 100 de sportivi proveniți de la cluburi 19 cluburi din țară. În ceea ce privește Clubul Tiger Budo, acesta s-a prezentat la competiție cu un număr de 20 de sportivi, participând la ambele probe ale concursului. „Organizăm de mulți ani Campionatul Național de Karate Kyokushin în Târgu-Mureș și întotdeauna avem o deosebită plăcere să vedem reprezentanți ai cluburilor de arte marțiale din toată țara, în orașul nostru. Organizarea unei competiții de o asemenea importanță nu poate să fie decât un motiv de mândrie pentru clubul nostru, dar și un factor motivațional pentru că, până la urmă, reprezentăm orașul chiar la noi acasă", a declarat Sensei Traian Dumbrăvean 3 DAN. Rezultatele la juniori au fost următoarele: Alin Moga a ocupat locul III la kata și locul I la categoria -85 kg, Alexandru Trif - locul II kumite la categoria -85 kg, Szaakcs Timea - locul III lumite la categoria - 60 kg, Flavia Ionescu - locul III kumite la categoria -50 kg, Andrei Molnar - locul V la categoria -70 kg, Vodă Daria - locul II kata și locul II kumite la categoria -50 kg, Norbert Szabo - locul III la kata și locul II kumite la categoria -60 kg, Norbert Tanaszi - locul V kumite la categoria -60 kg, iar Pop Paul tot locul V la categoria -70 kg.

La categoria seniori Kata A feminin, Alina Bogdan s-a situat pe locul III, la masculin categoria A, Alin Sînmărtean locul II, la categoria Kata Feminin B, Alina Bere a ocupat locul I, Camelia Ștefan și Alexandrina Cocan - locul III, iar la masculin B, Călugăr Pop Raul a ocupat locul II. La kumite Masculin A, Alin Sînmărtean a ocupat locul V la categoria -75 kg, iar la categoria B feminin Alina Bere a ocupat locul I la categoria -55 kg, Cocan Alexandrina - locul II la aceeași categorie, Anton Ioana - locul II la categoria -50 kg, Aruncutean Petruța - locul II kumite la categoria -60 kg, Călugăr Pop Raul a ocupat locul III la categoria -85 kg, Beleanu Celestin și Pumnuț Emilian - locul V kumite la categoria -75 kg, la seniori categoria B. Organizarea competiției a fost posibilă cu sprijinul Textila SOCOM, a domnilor Tanaszi Arpad, Tordai Levente, Socaciu Florin, Tiger Security, Armura, SportLife, GPT Lora Service, dar și a celorlalți membrii ai clubului care au ajutat la desfășurarea concursului în cele mai bune condiții.