CS Tiger Budo Târgu-Mureş la Campionatul Naţional de Karate Kyokushin

Sâmbătă, 23 aprilie 2016, Clubul Sportiv TIGER BUDO Târgu-Mureş a participat la Campionatul Naţional de Karate Kyokushin pentru copii, cadeţi şi tineret. Competiţia s-a desfăşurat la Sibiu şi a reunit peste 100 de sportivi proveniţi din cluburi recunoscute de Federaţia Română de Karate Kyokushin. Cei 15 sportivi mureşeni, antrenaţi de Sensei Traian Dumbrăvean 3 DAN, au participat la cele două probe ale concursului, kata şi kumite. La categoria copii (13-14 ani), la minus 50 kg, Cristina Dobondi (antrenată de Sempai Cătălin Fogaraşi) a ocupat locul II kumite şi locul V la kata, iar la plus 60 kg, kumite, Carina Stana a ocupat poziţia a II-a a podiumului. La categoria de greutate minus 40 de kg, Cristian Şimon (antrenat de Sempai Cătălin Fogaraşi) a câştigat locul V la kumite, fiind foarte aproape de podium şi la kata, unde a ocupat tot locul V, Darius Gherman - locul III la minus 55 kg, Dragoş Bucur - locul III la minus 60 kg, Deniz Eker - locul V la minus 45 kg, Eduard Horvath - locul V la minus 55 kg poziţionându-se între primii opt la kata, iar Gabor Gabor - locul III la minus 65 kg. La categoria cadeţi (15-16 ani), Timea Szakacs a ocupat locul II la minus 60 kg, Norbert Tanaszi - locul II minus 50 kg la kumite şi III la kata, Norbert Szabo - locul I la kumite, minus 55 kg şi locul III la kata, iar Hunor Zilahi - locul IV la kumite la plus 75 kg. La categoria tineret (18-22 ani), rezultatele sunt următoarele: Alin Moga - locul I la kata şi locul 1 la kumite, minus 80 kg, Alexandru Trif - locul II la kumite, minus 80 kg şi locul III la kata, iar Daria Vodă - locul 2 la kumite, categoria minus 55 kg şi locul III la kata. De asemenea, din cadrul comisiei de arbitraj au făcut parte şi 3 arbitri mureşeni, sportivi de la CS Tiger Budo: Alina Bogdan 1 DAN, Ervin Simon 1 DAN, CodruţŢintă 2 Kyu, cât şi antrenorul clubului Sensei Traian Dumbrăvean 3 DAN.