BC Mureş s-a calificat în semifinala Ligii Naţionale de baschet masculin, pentru a patra oară consecutiv!

BC Mureşa învins-o pe SCMU Craiova cu 72-62, în cel de-al treilea meci din sferturile Ligii Naţionale de baschet. Cu scorul general de 3-0, mureşenii s-au calificat în semifinale. Echipa din Mureş s-a calificat în semifinalele Ligii Naţionale pentru a patra oară consecutiv. După două victorii în prelungiri la Craiova, mureşenii au avut o misiune mai uşoară la primul meci de pe teren propriu. Cu Gajovic principal marcator, BC Mureşşi-a asigurat un avans de opt puncte la pauza mare, dar l-a pierdut, pe finalul sfertului al doilea pe Alhaji Mohammed, accidentat. De nervi, americanul s-a răzbunat pe un panou publicitar. În a doua jumătate a meciului, gazdele au continuat să impună ritmul şi s-au impus cu 72-62, mergând în semifinale după ce au câştigat seria cu Craiova cu 3-0 la general. Goran Gajovic a fost cel mai bun om al gazdelor, cu 18 puncte, în timp ce Darius Hargrove a înscris 20 de puncte pentru Craiova.