10 medalii de aur pentru micuţii karateka de la Tiger Budo la Campionatul Naţional de Karate Kyokushin pentru Copii

Sâmbătă, 11 iunie, localitatea Sibiu a fost gazda Campionatului Naţional de Karate Kyokushin pentru Copii, desfăşurat pe categorii de greutate şi vârstă, reunind pe acelaşi tatami câştigători ai Campionatelor Zonale desfăşurate anterior în diferite regiuni ale ţării. La Campionatul Naţional au participat aproximativ 200 de sportivi, în cadrul acestuia desfăşurându-se atât proba de kumite, cât şi de kata. Clubul Tiger Budo, antrenor Sensei Traian Dumbrăvean - 3 DAN, a participat la Campionat cu un număr de 28 de sportivi, câştigând 10 medalii de aur, 7 medalii de argint şi 11 medalii de bronz. Astfel, la categoria de vârstă sub 8 ani fete, Onac Analisa a ocupat locul 3 (minus 25 kg), Fogorosi Kincso - locul 3 (minus 28 kg), Moldovan Alexandra - locul 2 (minus 30 kg), Moldovan Elena - locul 2 (minus 30 kg) şi Szakacs Blanka - locul 3 (minus 32 kg). La aceeaşi categorie de vârstă, dar la masculin, la categoria de greutate minus 2 kg, locurile 1, 2 şi 3 au fost ocupate de sportivii de la Tiger Budo, după cum urmează: Fărcaş Dragoş, Chelaru Matei, respectiv Litean Mireştean Andrei. Cioara Raoul a obţinut locul 1 la minus 22 kg, Szabados Zoltan - locul 1 la minus 25 kg, Kelemen Robert - locul 3 la minus 30 kg, Dumbrăvean Laurenţiu - locul 3 la minus 38 kg, Moldovan Valentin - locul 1 la minus 28 kg şi Dinu Darius locul 2 la minus 45 kg. La categoria de vârstă 9-10 ani feminin, Onac Sabina (minus 35 kg) a ocupat locul 3, la categoria 11-12 ani, minus 65 kg, Szarics Iulia a ocupat locul 1, iar Eker Denisa - locul 3. La categoria de vârstă 9-10 ani masculin, Costea Octavian a ocupat locul 2 (minus 25 kg), Fărcaş Rareş - locul 1 (minus 30 kg), Gabor Rupi - locul 1 (minus 35 kg), Ilieş Radu - locul 1 (minus 55 kg), Dobrin Raul - locul 3 (minus 26 kg), Neculaie Eduard - locul 2 (minus 30 kg). La categoria de vârstă 11-12 ani, Moldovan Adrian a ocupat locul 2 (minus 30 kg), Marian Darius - locul 1 (minus 45 kg), Marian Alexandru - locul 3 (minus 35 kg), Bihari Vlad - locul 2 (minus 55 kg) şi Dăbăcan Flavius - locul 3 (minus 60 kg). „Sportivii clubului au făcut faţă cu brio provocărilor unui Campionat Naţional, mai ales, dacă ne gândim că pentru mulţi dintre ei este prima competiţie de anvergura aceasta, iar cei mai mici au doar 6 ani. Cu toate acestea, micuţii au demonstrat că nu vârsta sau culoarea centurii sunt definitorii pentru titlul de campion, ci ambiţia, voinţa sau perseverenţa", a declarat antrenorul Clubului Tiger Budo, Sensei Traian Dumbrăvean - 3 DAN.