România a ratat şansa primei calificări la un turneu final de fotbal feminin. Portugalia, în premieră la Euro

Naţionala feminină a României a ratat calificarea la Euro 2017. După 0-0 la Lisabona în turul barajului de calificare, „tricolorele" au remizat contra Portugaliei, după prelungiri, scor 1-1, în manşa secundă. După 0-0 la finalul celor 90 de minute de la Cluj, lusitanele au deschis scorul în minutul 105 al partidei de pe stadionul „Dr. Constantin Rădulescu" prin Andreia Norton. „Tricolorele" au egalat în minutul 111, prin Laura Rus, însă au ratat şansa primei calificări din istorie la un turneu final. România şi Portugalia erau singurele naţionale ajunse la baraj dintre cele clasate pe locul 2 în preliminarii. Şase din cele opt echipe clasate pe locul secund au obţinut direct biletele pentru turneul final din Olanda, iar româncele au ratat şansa de a fi printre ele din cauza unui singur gol marcat. România: Andreea Părăluţă - Olivia Oprea, Lidia Havriştiuc, Maria Ficzay, Florentina Olar (căpitan) - Ştefania Vătafu, Ioana Bortan - Adina Giurgiu (Laura Rus, 85), Andreea Voicu, Alexandra Lunca - Mihaela Ciolacu (Mara Bâtea, 70; Raluca Sârghe, 110). Selecţioner: Mirel Albon.