Hamilton a câștigat, pentru a 6-a oară, Marele Premiu al Canadei. Vettel a terminat abia pe locul 4

Pentru a șasea oară în carieră, Lewis Hamilton a câștigat Marele Premiu de Formula 1 al Canadei, cele mai multe victorii pe care le obține pe un circuit. Pentru Hamilton este al treilea succes în șapte curse desfășurate în acest an, el devansându-i în clasamentul final pe finlandezul Valtteri Bottas, coechipierul său la Mercedes, și pe australianul Daniel Ricciardo (Red Bull). Pornit din pole position pentru a 65-a oară, cifră cu care l-a egalat pe legendarul Ayrton Senna, Hamilton, triplu campion mondial, a bifat a 56-a victorie din carieră, apropiindu-se la 12 puncte de liderul clasamentului piloților, germanul Sebastian Vettel, clasat al patrulea în Canada. Podiumul a fost completat de Daniel Ricciardo, de la Red Bull. Celălalt monopost Ferrari, pilotat de finlandezul Kimi Raikkonen, s-a clasat doar pe locul 7. Mercedes a reușit o dublă superbă și a revenit pe primul loc în clasamentul constructorilor, după „dubla" reușită de Ferrari la Monaco. Ricciardo a prins ultima poziție de pe podium, la fel ca acum două săptămâni la Monaco, în timp ce coechipierul său, olandezul Max Verstappen, în ciuda unui start excelent, a fost nevoit să abandoneze în turul 11. Următoarea etapă a sezonului de Formula 1 este programată în Azerbaijan, între 23 și 25 iunie.