PERFORMANȚE ALE SPORTIVILOR MUREȘENI - KARATEKA TÂRGUMUREȘENI DE LA TIGER BUDO - PREMIAȚI LA „CUPA ROMÂNIEI"

Ultima competiție de karate Kyokushin din acest an, Cupa României, a avut loc la sfârșitul săptămânii trecute la Oradea.

Clubul Sportiv Tiger-Budo Tg.-Mureș a participat la campionat cu 23 de sportivi, antrenați de Sensei Traian Dumbrăvean 4 DAN, atât la proba de kumite copii, cât și la probele dedicate cadeților, juniorilor și seniorilor.

Proba kumite copii

La proba de kumite copii (7-12 ani), Amalia Cioca Fazakas s-a clasat pe locul 3, Karim Ahmed - locul 1, Dragoș Fărcaș - locul 3, Raoul Cioara - locul 1, Daniel Căliman - locul 2, Robert Kelemen - locul 3, Darius Sălăgean - locul 2, Rareș Fărcaș - locul 1, Octavian Costea - locul 5. Cei doi reprezentanți ai clubului de la proba kumite 13-14 ani au obținut locul 1 - Tudor Cerghizan și locul 2 - Tudor Barnea. De asemenea, Andreea Ungur a obținut locurile 1 și 5 pentru proba de kumite feminin, respectiv, kata mixt seniori, concurând pentru ACS Kyofighters (antrenor Senpai Cornel Sandor 2 DAN), iar Eduard Horvath, concurând tot pentru clubul menționat anterior, a ocupat poziția 5 a podiumului la kumite echipă.

Probele de seniori

După susținerea probelor de seniori, echipa formată din Alina Bogdan, Ilona Markus și Gabriela Badiu a obținut locul 1 la kumite, echipa formată din Camelia Ștefan, Căbuz Annamaria și Căbuz Andrea - locul 3 kumite, echipa formată din Ovidiu Mașca, Norbert Tanaszi și Corina Hațegan - locul 2 kata, echipa formată Camelia Ștefan, Căbuz Annamaria și Căbuz Andrea - locul 3 kata, iar echipa formată din Alina Bogdan, Alin Moga și Luminița Țintă - locul 3 kata.

Sportivul Alin Moga a ocupat locul 7 în clasamentul celor mai buni sportivi la categoria seniori, Norbert Tanaszi, locul 4 la categoria tineret, iar Norbert Szabo - locul 2 la categoria tineret. Nu în ultimul rând, Clubul Sportiv Tiger Budo Tg.-Mureș, ca urmare a rezultatelor din anul 2018, a fost desemnat ca fiind pe locul 1 în clasamentul național al celor mai bune cluburi de karate Kyokushin.