LA ZI PE FRONTUL LUPTEI ÎMPOTRIVA CORONAVIRUSULUI

ÎN JUDEȚUL MUREȘ

Până ieri, 9 decembrie, în județul Mureș au fost confirmate 39.704 cazuri de persoane infectate cu virusul SARS-COV-2. Față de ziua precedentă, au fost înregistrate 36 de cazuri noi de coronavirus. Distinct de cazurile noi confirmate, 9 persoane au fost reconfirmate pozitiv în județul Mureș.

Potrivit informațiilor DSP Mureș, 150 de persoane confirmate pozitiv sunt internate la această dată în județul Mureș.

Până la această dată, 37.829 de persoane s-au vindecat în județul Mureș (DSP Mureș transmite numărul total al persoanelor vindecate, număr care cuprinde persoanele externate din spitalele de pe teritoriul județului Mureș și numărul cazurilor pozitive izolate la domiciliu și declarate vindecate conform legislației în vigoare). În plus față de acestea, 2.538 de persoane au fost externate la termenul de 10 zile (persoane confirmate pozitiv, dar asimptomatice), iar 989 de persoane au fost externate la cerere.

Un număr de 14 persoane sunt internate cu suspiciune de infecție cu virusul Covid-19, potrivit datelor DSP Mureș.

Până acum, 1642 de persoane diagnosticate cu infecție cu COVID-19 au decedat în spitalele din județul Mureș, potrivit datelor DSP Mureș.

În ultimele 24 de ore au fost effectuate 129 de teste RT-PCR și 581 de teste rapide antigenice.

În județul Mureș, 524 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 1664 de persoane se află în carantină la domiciliu.

Cancelaria Prefectului

Instituția Prefectului – Județul Mureș

LA NIVEL NAȚIONAL

Până ieri, 9 decembrie, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.790.571 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 10.584 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

1.709.702 de pacienți au fost declarați vindecați.  

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 1.032 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), dintre care 32 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba33.893351.36
2.Arad41.783512.38
3.Argeș46.064230.91
4.Bacău41.099260.55
5.Bihor50.248431.66
6.Bistrița-Năsăud19.35060.55
7.Botoșani22.617140.58
8.Brașov66.458681.55
9.Brăila22.667150.67
10.Buzău24.122340.63
11.Caraș-Severin18.973241.27
12.Călărași17.71880.64
13.Cluj87.997641.71
14.Constanța68.892381.09
15.Covasna13.058111.08
16.Dâmbovița36.359130.93
17.Dolj45.018250.59
18.Galați43.940170.65
19.Giurgiu19.84340.67
20.Gorj15.20160.39
21.Harghita13.997130.57
22.Hunedoara35.836331.26
23.Ialomița19.42650.58
24.Iași71.426270.66
25.Ilfov75.334341.27
26.Maramureș31.169130.85
27.Mehedinți15.76150.59
28.Mureș39.704361.41
29.Neamț31.036220.58
30.Olt26.024120.68
31.Prahova63.043190.75
32.Satu Mare20.679170.61
33.Sălaj17.754130.81
34.Sibiu42.882311.74
35.Suceava37.855110.36
36.Teleorman24.93180.84
37.Timiș87.168421.73
38.Tulcea13.777100.52
39.Vaslui26.74370.37
40.Vâlcea26.567110.62
41.Vrancea17.76290.4
42.Mun. București303.8151161.17
43.Din străinătate**2.00214 
44.Cazuri noi nealocate pe județe10.570-1 
 TOTAL1.790.5711.032 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA12
2ARAD12
3ARGEŞ6
4BACĂU4
5BIHOR2
6BISTRIŢA-NĂSĂUD0
7BOTOŞANI2
8BRĂILA1
9BRAŞOV7
10BUZĂU12
11CĂLĂRAŞI2
12CARAŞ-SEVERIN7
13CLUJ10
14CONSTANŢA10
15COVASNA2
16DÂMBOVIŢA5
17DOLJ3
18GALAŢI3
19GIURGIU4
20GORJ6
21HARGHITA2
22HUNEDOARA12
23IALOMIŢA1
24IAŞI9
25ILFOV1
26MARAMUREŞ4
27MEHEDINŢI0
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI21
29MUREŞ9
30NEAMŢ3
31OLT5
32PRAHOVA6
33SĂLAJ4
34SATU MARE1
35SIBIU3
36SUCEAVA7
37TELEORMAN12
38TIMIŞ8
39TULCEA1
40VÂLCEA0
41VASLUI1
42VRANCEA0
 Total220

Până astăzi, 57.434 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 08.12.2021 (10:00) – 09.12.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 74 de decese, dintre care 2 anterioare intervalului de referință, (41 bărbați și 33 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bihor, Bistrița-Năsăud, Brăila, Brașov, Buzău, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Galați, Giurgiu, Hunedoara, Maramureș, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Sălaj, Satu Mare, Suceava, Timiș, Vâlcea, Ilfov și Municipiul București.

Dintre cele 74 de decese, 2 au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 ani, 1 la categoria de vârstă 50-59 ani, 20 la categoria de vârstă 60-69 ani, 29 la categoria de vârstă 70-79 ani și 22 la categoria de vârstă peste 80 ani.

70 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 4 pacienți decedați nu au înregistrat comorbidități.

Au fost raportate 2 decese anterioare intervalului de referință, survenite în județul Vâlcea și Municipiul București, înregistrate în luna noiembrie 2021. În intervalul de referință au fost raportate 72 decese.

 Din totalul de 74 pacienți decedați, 70 erau nevaccinați și 4 vaccinați. Cei 4 pacienți decedați vaccinați aveau vârste cuprinse între grupele de vârstă 70-79 ani și peste 80 de ani. Toți pacienții vaccinați care au decedat prezentau comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 4.637. Dintre acestea, 754 sunt internate la ATI. Dintre cei 754 de pacienți internați la ATI, 70 au certificat care atestă vaccinarea.

Din totalul pacienților internați, 88 sunt minori, 84 fiind internați în secții și 4 la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 10.823.067 de teste RT-PCR și 5.494.379 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 13.740 teste RT-PCR (7.197 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 6.543 la cerere) și 26.036 teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 23.442 persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 5.113 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 54.813 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 57 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 1.317 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 1.152 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 8 decembrie, 1.451 de sancțiuni contravenționale, în valoare de 289.700 lei și au întocmit 1 dosar penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

 În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 23.810 cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.553 în Italia, 16.947 în Spania, 202 în Marea Britanie, 114 în Franța, 2.448 în Germania,  7 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 0 în Namibia, 11 în SUA, 9 în Suedia,  146 în Austria, 22 în Belgia, 0 în Japonia, 0 în Indonezia, 75 în Elveția, 5 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 8 în Bulgaria, 31 în Cipru, 4 în India, 5 în Ucraina, 9 în Emiratele Arabe Unite, 17 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 5 în Singapore, 4 în Tunisia, 14 în Republica Coreea, 2 în Bosnia și Herțegovina, 2 în Serbia, 8 în Croația, 6 în Portugalia, 6 în Polonia și câte unul în Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă, Finlanda, Kuweit și Nigeria. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 197 de cetățeni români aflați în străinătate, 38 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 60 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 5 în Irlanda, 2 în Elveția, 2 în Austria, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia, unul în Iran unul în Polonia, unul în Bulgaria, unul în Nigeria și unul în Turcia, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE - 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

În intervalul 25 noiembrie 2021 – 2 decembrie 2021, au fost raportate 47.185.126 de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania.

Începând din 15 decembrie, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.  

ŢARA  CAZURI  CONFIRMATEDECEDAȚI  
Regatul Unit10.845.492 (+301.423) 144.775  (+848)
Franţa      7.725.114 (+241.832) 119.227  (+522)
Spania  5.174.720   (+62.878)  88.080   (+176)
Italia  5.043.620   (+89.035) 133.931  (+516)
Germania  5.977.208  (+403.452)            102.178 (+2059)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en

SITUAȚIE GLOBALĂ LA 2 DECEMBRIE 2021  
CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI
261.812.322  (+3.907.307)5.209.959  (+46.350)
 

* Datele referitoare la numărul persoanelor vindecate, raportate zilnic în mod defalcat pe state și la nivel global, au încetat să fie prelucrate și comunicate de către centrul specializat în agregarea datelor de acest tip, respectiv Johns Hopkins CSSE.    

** Datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 25 noiembrie 2021 – 2 decembrie 2021.

*** CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.

Grupul de Comunicare Strategică

Lasă un comentariu