AUTOMOBILISM: Una rece, una caldă… pentru mureșeni

S-a încheiat Raliul Harghitei, care a deschis sezonul 2023-2024, unde Clubul Sportiv Municipal Târgu Mureș a fost reprezentat cu două echipaje la categoria mașini “clasice”. Una dintre perechi a reușit să urce pe podium, în timp ce o problemă tehnică a împiedicat-o pe cealaltă mașină să facă acest lucru. Pentru perechea formată din Levente Kovács și Alexandru Neumann, cursa a început foarte bine, dar, din păcate, nu au reușit să o și termine. În schimb, perechea formată din Dániel Turzai și Andreea Turzai a concurat foarte sigur pe ea pe tot parcursul cursei și a reușit să urce pe podium după două zile. Ei au terminat pe locul 2 la clasa de vârstă (I2) și pe locul 3 la categorie. Revenind la duo-ul Kovács - Neumann: motorul mașinii a cedat prea devreme, la sfârșitul superspecialei cu nr. 5, și au fost nevoiți să abandoneze cursa. Levente Kovács “Kopek” a declarat la final: “Cel mai rău este atunci când trebuie să te retragi din față… am fost pe locul 2 la general. A fost o goană mare pentru primul loc, primele 3 mașini s-au aflat la o diferență de 38 de secunde. Un ochi plânge, iar celălalt … este bucuros, deoarece am reușit să fim primii pe celebra etapă din Bucin (28,7 km) în 16,57 minute, dar suntem foarte triști din cauza problemei tehnice”. Următoarea cursă se va desfășura în județul Argeș, peste două săptămâni, unde vor avea loc 4 etape pe celebrul traseu Transfăgărășan.