ASA: Un nou egal pe teren propriu

În etapa a VI-a a play-out-ului Ligii 1 Orange la fotbal, ASA Târgu-Mureş şi ACS Poli Timişoara au terminat la egalitate, 0-0, pe Trans-Sil. Un meci cu multe ocazii de poartă, în care ambele echipe îşi puteau trece în cont victoria, cu un plus pentru oaspeţi, în special pe final de meci. Cu o defensivă improvizată, ca urmare a indisponibilităţilor lui M. Constantin şi Rougkalas, problemele medicale au continuat şi pe parcursul meciului. Bănel Nicoliţă, care evoluează de mai bine de două săptămâni cu o accidentare, a fost contrat puternic în minutul 2, la o fază la care centralul ar fi putut acorda o lovitură de la 11 metri. În repriza secundă, atât Candrea, cât şi Mureşan, au ieşit accidentaţi, formaţia ASA încheind jocul cu un cuplu inedit de fundaşi centrali, Velayos - Bucur. Cea mai mare ratare a meciului a aparţinut timişorenilor, în minutul 12, Bărbuţ trimiţând în bară, cu toată poarta goală. B. Nicoliţă a avut şansa golului spre finalul primei reprize, dar şutul său din careu a fost respins de Straton. În partea a doua, Ciolacu şi C. Rus au trecut pe lângă deschiderea scorului, dar au şutat imprecis, din poziţii favorabile. Pe final, intervenţiile lui Pap au salvat un punct pentru ASA. Antrenorul interimar, Lucian Popa, i-a folosit în acest meci pe următorii: Pap - Velayos, Mureşan (83-Lemnaru), Candrea (76-Bucur), Mendy (63-E.Dică) - B. Nicoliţă, Gorobsov, Ferfelea, Sin - C. Rus, Ciolacu. În urma acestui rezultat, ASA rămâne pe ultimul loc al play-out-ului, cu 11 puncte şi va juca în etapa următoare, în deplasare, la Iaşi. Alte rezultate consemnate în etapa a 6-a a play-out-ului Ligii 1 Orange: FC Botoşani - Concordia 1-1, Gaz Metan Mediaş - Pandurii Tg. Jiu 3-1, FC Voluntari - CSM Poli Iaşi 0-0.