HCM BAIA-MARE 25 VERSUS 23 DINAMO VOLGOGRAD

HCM Baia Mare, doar un retur distanţă de finalul Four-ului Ligii Campionilor la handbal feminin, echipa din Baia Mare, ajunsă cu zero puncte în faza a doua a competiţiei, a reuşit nu mai puţin de 8 puncte în partea a doua a „grupelor", terminând pe locul al treilea. Doar în faţa campioanei Europene Györi a cedat, în rest, câştigând „Dublele" cu Viborg şi Savehlo. La începutul anului 2015, după plecarea antrenorului Suceschi, a venit ca antrenor sloveanul Tonje Tiselj, care a găsit calea succesului foarte repede a echipei băimărene. Acest tehnician cu multă experienţă în Liga campionilor feminine, cu Slovenia a câştigat de două ori Liga Campionilor, în 2001 şi 2003. În partida de sâmbătă, cu formaţia din Volgograd, s-a jucat primul meci al turului, la Baia Mare, în Sala Sporturilor, în prezenţa a peste 2.500 de iubitori ai handbalului băimărean, care au venit pentru a susţine formaţia lor. Formaţia locală a început partida cu mare teamă, pase multe la adversară, iar aruncările la poarta adversă, multe, parcă doreau să ţintească portarii, greu a fost începutul, egalând în minutul 18: 7-7, şi prima repriză încheindu-se la egalitate: 12-12.

Se credea că fetele noastre, după pauză, vor reveni în jocul lor cu care ne-au obişnuit în alte partide, dar n-a fost să fie aşa, greşeli elementare, Paula Ungureanu, parcă speriată de atacurile rusoaicelor, a primit cu mare uşurinţă goluri uşoare, parabile. În minutul 39 scorul era 14-17, au condus în permanenţă adversarele la 2-3 goluri. Nimeni nu mai credea în victoria băimărencelor, care au reuşit să egaleze: 23-23. În numai 40 de secunde, cât a mai rămas din meci, s-a întâmplat ceea ce nu s-a văzut şi nu s-a crezut, fetele noastre au întors rezultatul, câştigând la o diferenţă de două goluri: 25-23. Returul se va juca sâmbătă, 11 aprilie, la ora 14, la Volgograd, va fi foarte greu, o apărare beton, credem într-o calificare în semifinale. Mult succes fetelor!