Jocurile Olimpice de iarnă de la Pyeongchang s-au încheiat cu un spectacol grandios

Jocurile Olimpice de iarnă s-au încheiat, duminică, printr-un spectacol de două ore pe arena din Pyeongchang, sub semnul „noului val" şi al armoniei, o sărbătorire a sporturilor şi concurenţilor. La Jocurile Olimpice de la Pyeongchang au participat aproape 3.000 de sportivi din 92 de ţări. Pe primul loc în clasamentul pe naţiuni a încheiat Norvegia, cu 39 de medalii (14 de aur, 14 de argint şi 11 de bronz). Dintre norvegieni, legendara Marit Bjoergen a obţinut două medalii de aur, una de argint şi trei de bronz la schi fond şi a devenit cel mai medaliat sportiv din istoria JO de iarnă (15). Poziţia a doua în ierarhia pe naţiuni a fost ocupată de Germania (31 de medalii - 14 de aur, 10 de argint, 7 de bronz), iar pe locul trei a încheiat Canada (29 de medalii - 11 de aur, 8 de argint, 10 de bronz). Dintre sportivii români, cea mai bună clasare a obţinut-o Raluca Strămăturaru, locul 7 la sanie simplu feminin. Strămăturaru a făcut parte şi din ştafeta de sanie care a ocupat locul 10, alături de Valentin Creţu, Cosmin Eugen Atodiresei şi Ştefan Musei. Rezultatele sportivilor din România la JO-Pyeongchang: biatlon / ştafetă 4x7,5 km masculin - George Răzvan Buta, Nicolae Remus Faur, Gheorghe Iulian Pop, Cornel Dumitru Puchianu, locul 14; 20 km individual masculin - George Răzvan Buta - locul 37, Cornel Dumitru Puchianu - locul 55, Gheorghe Iulian Pop - locul 69, Nicolae Remus Faur - locul 74; 12,5 km urmărire masculin - Cornel Dumitru Puchianu - locul 58; 10 km sprint masculin - Cornel Dumitru Puchianu - locul 60, Nicolae Remus Faur - locul 68, Gheorghe Iulian Pop - locul 86, Marius Petru Ungureanu - locul 87; 7,5 km sprint feminin - Eva Tofalvi, locul 81; 15 km feminin - Eva Tofalvi, locul 84; bob / două persoane feminin - Maria Adela Constantin, Andreea Grecu, locul 15 (a urcat o poziţie, de pe 16, după descalificarea rusoaicei Nadejda Sergheeva); două persoane masculin - Nicolae Ciprian Daroczi, Mihai Cristian Tentea, locul 18; patru persoane masculin - Dorin Alexandru Grigore, Paul Septimiu Muntean, Florin Cezar Crăciun şi Levente Andrei Bartha, locul 29; patinaj viteză / 500 m feminin - Alexandra Ianculescu, locul 31; sărituri cu schiurile / trambulină normal feminin - Daniela Vasilica Haralambie - locul 25; schi fond / sprint liber echipe masculin - Alin Florin Cioanca, Paul Constantin Pepene, locul 18; skiatlon masculin, 15+15 km - Paul Constantin Pepene, locul 24; 50 km mass start clasic - Paul Constantin Pepene, locul 32; 15 km masculin - Paul Constantin Pepene, locul 37, Alin Florin Cioanca - locul 43; sprint clasic masculin - Alin Florin Cioanca, locul 47; 10 km liber feminin - Timea Lorincz, locul 53; sprint clasic feminin - Timea Lorincz, locul 61; schi alpin / coborâre feminin - Ania Monica Germaine Caill, locul 28; super G feminin - Ania Monica Germaine Caill, locul 36; slalom uriaş masculin - Alexandru George Barbu, locul 55; Slalom masculin - Alexandru George Barbu nu a terminat cursa; sanie / simplu feminin - Raluca Nicoleta Strămăturaru, locul 7; ştafetă echipe - Cosmin Eugen Atodiresei, Valentin Creţu, Ştefan Musei, Raluca Nicoleta Strămăturaru, locul 10; dublu masculin - Cosmin Eugen Atodiresei, Ştefan Musei, locul 19; simplu masculin - Valentin Creţu - locul 29, Theodor Andrei Aurelian Turea - locul 31; skeleton / individual feminin - Maria Marinela Mazilu, locul 18; individual masculin - Dorin Dumitru Velicu, locul 25.